fbpx

Emlakçılık Kursu

Eğitim Programı Adı: Emlak Danışmanlığı Eğitimi
Eğitim Programı Süresi: 150 Saat 3 Ay
Sertifika Onayı: Milli Eğitim Bakanlığı
Sertifika Geçerliliği: Tüm Kamu ve Özel Kurumlarda Geçerli
Bu Eğitime Kimler Katılmalı: Bu Alanda Kariyer Yapmak İsteyen Herkes

Emlak Danışmanlığı Eğitimi Kursu

İş Yeri Açma Belgesi

9 Haziran 2020 Tarih ve 31150 Sayılı “İş yeri Açma ve Çalışma Ruhsatlarına İlişkin Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelikte Şu İfadelere Yer Verilmiştir;

Madde-6 Aynı Yönetmeliğe ek 1 inci maddesinden sonra gelmek üzere başlıkları ile birlikte aşağıdaki ek maddeler eklenmiştir.

“Mesleki eğitim ve yeterlilik
EK MADDE 2- Bu Yönetmelik kapsamında açılacak iş yerlerinde, iş yeri sahibinin ve ya iş yerinde her bir meslek dalında çalıştırdıklarının, 5/61986 tarihli ve 3308 sayılı Mesleki Eğitim Kanunu kapsamında alınan ustalık belgesine ya da mesleki veya teknik okulların ilgili alanlarından mezun olduğunu gösterir diplomaya (transkript ile birlikte ibraz edilecek) ya da 2/8200 tarihli ve 5580 sayılı Özel Öğretim Kurumları Kanununa göre faaliyette bulunan kurumlardan alınan kurs bitirme belgesine sahip olması gerekir ifadeleri yer almıştır. Bu yönetmeliğe göre Gayrimenkul Danışmanlığı Belgesi ile iş yeri açabilirsiniz. 

Emlak Danışmanlığı Eğitimi Kursu, Emlak danışmanlığı kursu her bireye yönelik olarak hazırlanan emlakçılık kursu türüdür, temel emlakçılık eğitiminden farkı; ders programındaki ufak değişiklikler ve süre açısından daha kısa bir eğitim olmasıdır. temel olarak iki eğitim de birbirinin aynıdır. Her ikisi de emlak ofisi, emlakçı, emlak danışmanlık ofisi açmak için gerekli olan eğitimi ve gerekli olan sertifikayı kursiyere kazandırmayı amaçlamaktadır. Kurumumuzdan alacağınız emlak danışmanlığı sertifikası milli eğitim bakanlığı onaylı olduğu için tüm Türkiye’de geçerlidir.

Emlak Danışmanlığı Kursu Eğitim Programının Amacı

 • Emlak sektöründe yatırım ve pazarlama işlemleri ile ilgili teorik bilgi edinmeleri ve uygulama becerisi kazanmaları
 • Emlak ve inşaat sektörü ile para ve sermaye piyasaları arasındaki ilişkilerin algılanması ve bu sektörlerde yapılan temel işlemler hakkında bilgi edinmeleri
 • Emlak pazarlama ve yatırım danışmanlığı tekniklerini öğrenmeleri
 • Gayrimenkul ipoteğine dayalı finansman ve emlak pazarlaması ile ilgili uygulamaları öğrenmeleri

Emlak Danışmanlığı Kursu Yasal Dayanağı

 • Emlakçılık Meslek Kursları için Milli Eğitim Bakanlığı Kararı

Ülkemizdeki tüm eğitim ve öğretim faaliyetlerinin denetim ve gözetiminden Bakanlığımızın yetkili ve sorumlu olduğu Anayasanın 42’inci maddesi ve 1739 sayılı Milli Eğitim Temel Kanunun 56’ıncı maddesinde açıkça belirtilmiştir. Bu hükümlere rağmen bazı illerimizdeki emlakçılık meslek odaları ve dernekleri Genel Müdürlüğümüze bağlı halk eğitimi merkezleri ile 5580 sayılı Özel Öğretim Kurumları Kanunu kapsamında faaliyet gösteren özel öğretim kurumlarının düzenlediği kurslarda verilen emlakçilik kursu belgelerini geçerli saymadıkları ve vatandaşa bu konuda güçlük çıkardıkları ulaşan bilgi ve belgelerden anlaşılmaktadır.

Ülkemizde yaşayan her kişi ve kuruluşun eğitim faaliyeti düzenleme hakkı bulunduğu bir gerçektir. Ancak uygulama aşamasında ya Bakanlığımızın ilgili birimlerinden izin alınması veya ilgili birimleri ile işbirliği yapılması zorunluluğu bulunduğu, Anayasa ve 1739 sayılı Milli Eğitim Temel Kanunu’nda belirtilen hükümler doğrultusunda hareket etmeleri gerektiği ilgi (a) da kayıtlı Danıştay Kararı ve ilgi (c) de kayıtlı Başbakanlık Genelgesinde açık olarak belirtilmektedir. Ayrıca, Danıştay’ın ilgi (b) de kayıtlı kararı gereğince emlakçılık kurslarının Milli Eğitim Bakanlığı, Sanayi ve Ticaret Bakanlığı ile Esnaf ve Sanatkârlar Meslek Kuruluşları tarafından açılacağını hükme bağlamıştır. Aynı kararda Emlakçılar Odası, Emlak Meslek Dernekleri ile Sanayi ve Ticaret Odaları bünyesindeki emlakçilik birimlerine emlakçilik kursu açma yetkisi veren Sanayi ve Ticaret Bakanlığı TS-11816 “Emlak Komisyonculuğu Hizmetleri-Genel Kurullar” standardının 133 maddesinin yürürlüğünü de durdurmuştur.

 • Mesleki ve Teknik Eğitim Yönetmeliği Madde 246;

İş yerlerinde, alanlarında meslekî eğitim görmüş olanlar istihdam edilir.

Kanun’a göre istihdam edilenlerin meslekî ve teknik orta öğretim diploması, sertifika ile kurs bitirme, kalfalık, ustalık, iş yeri açma belgelerinden en az birine sahip olmaları gerekir. Yapacağı işe uygun meslekî eğitim aldıklarını belgelendirmeyenler istihdam edilmezler. İş yeri sahipleri, istihdam edecekleri kişilerden, yapacakları iş ile ilgili meslekî eğitim aldığını gösterir belgeyi istemek zorundadır.

Emlak Danışmanlığı Eğitim Kursuna Katılma Koşulları

 • Kursiyerler ilkokul mezunu olmak kursa katılım için yeterlidir.

Emlak Danışmanlığı Kursu Eğitim Programının İçeriği

 • Emlak ile ilgili genel kavramlar
 • Hukuki ve ekonomik boyutta emlak danışmanlığı
 • Kadastro ile işlemler ve genel tanımlar
 • Tapu işlemleri ve genel tanımlar
 • Resmi yazı ile yapılan tapu işlemleri
 • Tüzel kişilerin gayrimenkul tasarrufları
 • Şehir planlaması ile ilgili tanımlar
 • Harita ve imar uygulamaları
 • Kentleşme ve imar hukuku
 • Emlak alım-s atımı, kiralama, yatırım ve danışmanlık işlemleri
 • Halkla ilişkiler
 • Mesleki mevzuat ve uygulamaları

Emlak Danışmanlığı Kursunun Eğitim Süresi

Eğitim süresi 150 saat olarak planlanmıştır. Eğitimi herhangi bir nedenle tamamlayamayan kursiyer tamamladığı saatleri ve dersleri içeren katılım belgesi almaya hak kazanır.

Emlak Danışmanlığı Eğitimi Kursunun İstihdam Alanları

Eğitimi tamamlayarak M.E.B Onaylı Belge Alan Bireyler;

 • Kendi iş yerlerini açabilirler
 • Gayrimenkul firmalarında çalışabilirler

Emlak Danışmanlığı Kursu Sertifikası:

Eğitimin sonucunda kurs merkezimizde Milli Eğitim Müdürlüğü temsilcileri gözetiminde yapılacak olan sertifika sınavına katılan ve kursiyerler 100 puan üzerinden 45 puan ve üzeri puanlar aldığında başarılı olarak sayılır, ve hazırlanan sertifikalar Milli Eğitim Müdürlüğünce onaylandıktan sonra kursiyerlere teslim edilir. Sertifikanın kursiyere teslim tarihi 7 işgününü aşmamaktadır.

Emlak Danışmanlığı Kursu Sertifikasının Geçerliliği

Mesleki ve Teknik Eğitim Yönetmeliğine göre İş yerlerinde, alanlarında meslekî eğitim görmüş olanlar istihdam edilir.

Kanun’a göre istihdam edilenlerin meslekî ve teknik orta öğretim diploması, sertifika ile kurs bitirme, kalfalık, ustalık, iş yeri açma belgelerinden en az birine sahip olmaları gerekir. Yapacağı işe uygun meslekî eğitim aldıklarını belgelendirmeyenler istihdam edilmezler. İş yeri sahipleri, istihdam edecekleri kişilerden, yapacakları iş ile ilgili meslekî eğitim aldığını gösterir belgeyi istemek zorundadır.

Ayrıca yurtdışında geçerliliği bulunmaktadır. Kursa kayıt sırasında yurtdışında da kullanmak istediğinizi belirtmeniz durumunda kurumumuz aracılığı ile Apostil işlemleriniz tarafımızdan yapılacaktır.

Güvenilir Eğitim Kurumu

Kurumumuz sektördeki çalışmalarıyla 2012 yılından itibaren sektörde olan kurucu müdürümüz öncülüğünde hem devlet üniversiteleri ile işbirliği yapmış hem de T.C. Milli Eğitim Bakanlığı’nın 5580 Sayılı Özel Öğretim Kurumları Yönetmeliğine uygun bir şekilde Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yetkilendirilmiştir.

Course Curriculum

Time: 150 hours
İçerik Yok

YASAL EĞİTİM KURUMU

 1. Mart 8, 2019
  Cevapla

  Emlakçılık Kursu sınavı olacak mı. Hangi illerde oluyor. Eğitim uzaktan mı?

  • Admin bar avatar
   Anka Eğitim Kurumları
   Mart 9, 2019
   Cevapla

   İyi Günler Fatih Bey eğitim danışmanlarımız en kısa sürede sizinle iletişime geçeceklerdir.

 2. Temmuz 16, 2019
  Cevapla

  kursa katılmak istiyorum.süleymanpaşa tekirdağ

  • Admin bar avatar
   Anka Eğitim Kurumları
   Temmuz 19, 2019
   Cevapla

   İyi Günler Muammer Bey eğitim danışmanlarımız en kısa sürede sizinle iletişime geçeceklerdir.

 3. Ağustos 28, 2019
  Cevapla

  Mrb ben acipayamdan kurslariniz acipayamda varmi uzaktan egitim oluyomu

  • Admin bar avatar
   Anka Eğitim Kurumları
   Eylül 4, 2019
   Cevapla

   İyi Günler Esma Hanım eğitim danışmanlarımız en kısa sürede sizinle iletişime geçeceklerdir.

 4. Şubat 17, 2020
  Cevapla

  Edirne’de şubeniz var mı acaba

  • Admin bar avatar
   Anka Eğitim Kurumları
   Şubat 20, 2020
   Cevapla

   İyi Günler Güray Bey eğitim danışmanlarımız en kısa sürede sizinle iletişime geçerek “Emlakçılık” eğitimi hakkında detaylı bilgi vereceklerdir.

 5. Mayıs 12, 2020
  Cevapla

  Merhaba Bende Emlak Danışmanlığı Kursu Almak istiyorum

  • Admin bar avatar
   Anka Eğitim Kurumları
   Mayıs 18, 2020
   Cevapla

   İyi Günler Muhammet Bey eğitim danışmanlarımız en kısa sürede sizinle iletişime geçerek “Emlakçılık” eğitimi hakkında detaylı bilgi vereceklerdir.

 6. Ekim 7, 2020
  Cevapla

  İyi günler.uzun süredir bu sertifika için düşünüyorum ofis açma hayalim var.giresunda yaşıyorum.kursa katılmak için ne yapmam gerekiyor

  • Admin bar avatar
   Anka Eğitim Kurumları
   Ekim 15, 2020
   Cevapla

   İyi Günler İbrahim Bey eğitim danışmanlarımız en kısa sürede sizinle iletişime geçerek eğitimlerimiz hakkında detaylı bilgi vereceklerdir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir